Terapia
W powrocie do zdrowia najlepsze rezultaty przynosi kompleksowe podejście, cierpliwość i …. dobra komunikacja.
Jeżeli zwracasz się o pomoc do specjalisty, to najprawdopodobniej objawy, dolegliwości, z którymi się zmagasz utrudniają Twoje codzienne funkcjonowanie. Być może powodują cierpienie lub codzienny, stały dyskomfort.
Pomagając w powrocie do zdrowia, powrocie do dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania, mam do wyboru różne formy wspierania i terapii.
Wsparcia psychoterapeutycznego może udzielić Ci specjalista, lekarz psychiatra, psychoterapeuta. W trudnych chwilach często najszybciej znajdziesz wsparcie u osób Ci bliskich i życzliwych. Warto pielęgnować bliskie relacje.
Psychoterapia może być prowadzona przez psychoterapeutę (np. psychologa), posiadającego odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie (najlepiej potwierdzone odpowiednimi certyfikatami).
Psychoterapia może być prowadzona w różnych systemach i podejściach (poznawczo- behawioralna CBT, psychodynamiczna itd.). Najbardziej istotne będzie dobranie odpowiedniego postępowania psychoterapeutycznego i technik do aktualnych potrzeb osoby szukającej pomocy oraz realizowanie ustalonych celów. Kluczowa jest osoba psychoterapeuty. Osoby, z którą łatwo nawiązujesz kontakt i komunikujesz się skutecznie.
Farmakoterapia (terapia lekami) może być zlecona tylko przez lekarza.
Lekarz psychiatra jest specjalistą, który w przypadku występowania zaburzeń psychicznych wymagających farmakoterapii, ustala z pacjentem plan odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach potrzebne będzie podjęcie współpracy z lekarzami innych specjalności, włączenie psychoterapii oraz psychoedukacji osób bliskich, wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.
Możliwości farmakoterapii zaburzeń psychicznych w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo się poprawiły. Mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych leków skutecznie zwalczających objawy i jednocześnie nie powodujących znaczących działań niepożądanych. Przy odpowiednio dobranych lekach najczęściej nie trzeba się już martwić o przyrost masy ciała czy senność w czasie dnia.
Nie na wszystkie problemy emocjonalne, psychiczne można znaleźć w pełni skuteczne lekarstwo. Przyjmowanie samych leków nie rozwiązuje wszystkich problemów... Może jednak znacznie pomóc w powrocie do dobrej formy, ułatwić prowadzenie dalszej skutecznej psychoterapii.
Przestrzeganie zaleceń ustalonych z lekarzem w czasie konsultacji jest podstawowym warunkiem skutecznej terapii. Leki należy przyjmować regularnie w ustalonych dawkach.
Wątpliwości, co do zaleconych leków, brak przekonania lub pojawienie się dodatkowych objawów po włączeniu leku najlepiej od razu zgłosić lekarzowi w czasie konsultacji. Szkoda tracić czas. W takich przypadkach szczerość i „pytania wprost” będą zawsze odpowiednie.